Aktualności‎ > ‎

Skarga na przewlekłość - podatek PIT?

opublikowane: 29 sty 2015, 01:25 przez Krzysztof Dyl   [ zaktualizowane 29 sty 2015, 01:25 ]
W przypadku zasądzenia sumy pieniężnej na skutek rozpoznania skargi na przewlekłość złożonej przez podatnika PIT, zasądzona kwota stanowi przychód zwolniony z opodatkowania:

Suma pieniężna przyznana za przewlekłość postępowania jest zadośćuczynieniem które nie podlega opodatkowaniu.
  • art. 21 ustawy PIT
1. Wolne od podatku dochodowego są:

3b) inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono;