Aktualności‎ > ‎

Pożyczka, kto płaci podatek (PCC)?

opublikowane: 20 sie 2013, 23:29 przez Krzysztof Dyl   [ zaktualizowane 20 sie 2013, 23:49 ]
Odpowiedź na postawione w tytule pytanie znajdujemy w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych:
  • płaci biorący pożyczkę,
  • podstawą opodatkowania jest kwota pożyczki (tyle ile ktoś dostaje do ręki, a nie tyle ile ma oddać),
  • zapłacić należy w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki,
  • wysokość podatku wynosi 2%,
  • należy skorzystać z formularza Deklaracji PCC.
Decydując się na zawarcie umowy pożyczki należy mieć dodatkowo na uwadze następujące wskazówki:
  • wymieniona powyżej ustawa reguluje zasady zwolnienie z podatku przedsiębiorców,
  • jeśli pożyczamy więcej niż 500 zł dobrze jest sporządzić umowę pisemną (art. 720 kodeksu cywilnego),
  • nieco inaczej wygląda sytuacja opodatkowania umowy pożyczki jeśli towarzyszy jej zabezpieczenie w postaci przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie.